Local athletes qualify 49 entries for state track meet

 DES MOINES -- The girls and boys track teams from Harlan Community, IKM-Manning and AHSTW have combined to qualify 49 entries for the 2019 Co-Ed State Track and Field Championships at Drake Stadium (May 16-18). The 49 state entries represents an increase of 11 from last year and is almost double the 26 entries from 2017.
 The HCHS boys will take the largest contingent to state with 14 entries in 13 events, followed by the IKM-Manning boys with 10 events, the HCHS girls with eight events and the AHSTW girls with seven. The AHSTW boys qualified six entries in four events and the IKM-Manning girls also qualified four events. Exira-Elk Horn-Kimballton will not have any participants in this year’s state meet.

    Of the area’s 49 qualified entries, 24 posted performances that rank in the top 12 of their event and class (based solely on Friday’s state qualifying meets), led by AHSTW sophomore Holly Hoepner clocking Class 1A’s fastest qualifying time in the girls 400-meter hurdles (1:06.38).

2019 Co-Ed State Track & Field Championships • Area Qualifiers & Schedule of Events • Drake Stadium • Des Moines

Thursday, May 16
FIELD EVENTS
9:00 a.m. - 3A Girls Discus: Lauren Andersen, HCHS, so., 113-6 (18th) - Flight 1
11:30 a.m. - 3A Boys Discus: Derec Weyer, HCHS, sr., 151-11 (9th) - Flight 2; Caleb Bieker, HCHS, sr., 150-4 (10th) - Flight 2
RUNNING EVENTS
9:20 a.m. - 3A Girls Shuttle Hurdle Relay Prelim: HCHS, 1:09.97 (20th) - H5, L7
9:55 a.m. - 3A Girls 3,000 Final: Lucy Borkowski, HCHS, jr., 11:22.16 (18th)
10:25 a.m. - 3A Boys 3,200 Final: Trey Gross, HCHS, so., 10:12.63 (21st)
11:45 a.m. - 3A Girls 4x800 Relay Final: HCHS, 9:55.68 (7th) - Section 2
1:50 - 3A Boys 400 Final: Michael Erlemeier, HCHS, so., 50.64 (7th) - S3, L1
2:20 - 3A Boys Shuttle Hurdle Relay Prelim: HCHS, 1:02.63 (18th) - H6, L1
3:50 - 1A Boys 3,200 Final: Quentin Dreyer, IKM-M, so., 10:20.92 (17th)
4:40 - 1A Boys 200 Prelim: Drake Partridge, AHSTW, sr., 22.97 (6th) - H1, L5; Korbin Martin, AHSTW, sr., 23.50 (14th), H2, L2
5:00 - 1A Girls 4x800 Relay Final: IKM-M, 10:40.30 (22nd) - Section 1
5:50 - 1A Boys 4x800 Relay Final: IKM-M, 8:30.23 (7th) - Section 2
6:30 - 1A Girls 100 Prelim: Alexa Ahrenholtz, IKM-M, so., 13.44 (23rd) - H2, L8
6:45 - 1A Boys 100 Prelim: Drake Partridge, AHSTW, sr., 11.29 (4th) - H3, L5; Korbin Martin, AHSTW, sr., 11:59 (17th) - H3, L2
7:00 - 1A Girls 400 Final: Ryann Portch, AHSTW, jr., 59.76 (4th) - S3, L6
7:20 - 1A Boys 400 Final: Alex Lingle, IKM-M, sr., 53.20 (23rd) - S1, L1
Friday, May 17
FIELD EVENTS
9 a.m. - 3A Boys Long Jump: Michael Erlemeier, HCHS, so., 20-10.25 (8th) - Flight 2
11:30 a.m. - 3A Boys Shot Put: Caleb Bieker, HCHS, sr., 51-0 (5th) - Flight 2
11:30 a.m. - 3A Girls Long Jump: Kaia Bieker, HCHS, fr., 15-10.5 (18th) - Flight 1
2:00 - 1A Girls Discus: Kinsey Scheffler, AHSTW, jr., 118-4 (9th) - Flight 2
4:30 - 1A Boys Discus: Grant Stracke, IKM-M, sr., 145-3 (5th) - Flight 2
4:30 - 1A Girls High Jump: Alexa Ahrenholtz, IKM-M, so., 5-0 (14th)
RUNNING EVENTS
9:50 a.m. - 3A Boys 110H Prelim: Thomas Fah, HCHS, sr., 16.04 (24th) - H1, L8
10:35 a.m. - 3A Boys 4x200 Relay Final: HCHS, 1:32.67 (10th) - S2, L5
11:05 a.m. - 3A Girls 4x200 Relay Final: HCHS, 1:46.91 (8th) - S3, L8
11:30 a.m. - 3A Boys 400H Final: Jon Owens, HCHS, sr., 56.65 (12th) - S2, L6
12:20 - 3A Boys Distance Medley Relay Final: HCHS, 3:45.91 (23rd) - S1, L1
12:50 - 3A Girls 4x100 Relay Prelim: HCHS, 51.26 (15th) - H3, L2
1:10 - 3A Boys 4x100 Relay Prelim: HCHS, 45.21 (24th) - H1, L8
1:40 - 3A Girls 4x400 Relay Prelim: HCHS, 4:16.34 (22nd) - H3, L8
2:15 - 3A Boys 4x400 Relay Prelim: HCHS, 3:27.53 (5th) - H2, L5
3:20 - 1A Boys 110H Prelim: Colten Brandt, IKM-M, jr., 16.13 (23rd) - H2, L8
3:40 - 1A Girls 100H Prelim: Holly Hoepner, AHSTW, so., 16.28 (5th) - H2, L5
4:00 - 1A Boys 4x200 Relay Final: AHSTW, 1:33.78 (11th) - S2, L3
4:30 - 1A Girls 4x200 Relay Final: IKM-M, 1:52.34 (18th) - S1, L5
5:20 - 1A Girls 400H Final: Holly Hoepner, AHSTW, so., 1:06.38 (1st) - S3, L4
5:40 - 1A Boys Distance Medley Relay Final: IKM-M, 3:48.20 (20th) - S1, L6
6:40 - 1A Boys 4x100 Relay Prelim: AHSTW, 45.04 (11th) - H2, L6
7:00 - 1A Girls 4x400 Relay Prelim: AHSTW, 4:17.09 (12th) - H1, L6
7:40 - 1A Boys 4x400 Relay Prelim: IKM-M, 3:35.37 (18th) - H1, L7
Saturday, May 18
RUNNING EVENTS
9:00 a.m. - 1A Girls Sprint Medley Relay Final: AHSTW, 1:53.72 (7th) - S3, L1
9:50 a.m. - 1A Boys Sprint Medley Relay Final: IKM-M, 1:38.50 (21st) - S1, L7
10:10 a.m. - 3A Boys Sprint Medley Relay Final: HCHS, 1:36.14 (15th) - S2, L1
10:30 a.m. - 1A Girls 800 Final: Ryann Portch, AHSTW, jr., 2:25.43 (4th) - S2
11:10 a.m. - 1A Boys 800 Final: Parker Behrens, IKM-M, jr., 2:05.88 (12th) - S2
11:50 a.m. - Girls Shuttle Hurdle Relay Finals: TBD (HCHS in prelims)
12:15 - Boys Shuttle Hurdle Relay Finals: TBD (HCHS in prelims)
12:45 - Girls 100 Finals: TBD (Alexa Ahrenholtz in prelims)
12:55 - Boys 100 Finals: TBD (Drake Partridge & Korbin Martin in prelims)
1:05 - Girls 100H Finals: TBD (Holly Hoepner in prelims)
1:15 - Boys 110H Finals: TBD (Colten Brandt & Thomas Fah in prelims)
2:05 - Boys 200 Finals: TBD (Drake Partridge & Korbin Martin in prelims)
2:15 - 1A Boys 1,600 Final: Quentin Dreyer, IKM-M, so., 4:47.46 (13th)
3:25 - Girls 4x100 Relay Finals: TBD (HCHS in prelims)
3:40 - Boys 4x100 Relay Finals: TBD (AHSTW & HCHS in prelims)
3:55 - Girls 4x400 Relay Finals: TBD (AHSTW & HCHS in prelims)
4:20 - Boys 4x400 Relay Finals: TBD (IKM-M & HCHS in prelims)

Read this story and the entire paper for only $1 online
Search back issues, email stories, flip through pages and skim headlines just as you would with a newspaper in your hands.
Create an account and buy a paper anytime you want for only $1 per issue Or buy a year subscription for $39.95

http://harlannewspapers.ia.newsmemory.com/

 
 

 

Comment Here